16.01.2009 | NVC

Salon vín 2009 už má své vítěze

zvětšit obrázek

V Národním vinařském centru ve Valticích bylo včera ukončeno hodnocení již devátého ročníku Salonu vín České republiky. Salon vín je naše nejvyšší soutěž vín. Z odrůd letos nejvíce uspělo Chardonnay a z ročníků rok 2007. Celkem si svá vína může etiketou Salonu vín 2009 ozdobit 48 vinařů.

Cílem soutěže je vybrat sto nejlepších moravských a českých vín, které se budou prezentovat v celoročně otevřené degustační expozici ve sklepních prostorách valtického zámku.
Vína vybírali naši nejlepší degustátoři, kteří byli rozděleni do tří komisí. Každá komise měla pět členů plus předsedu, který řídil hodnocení komise. Celkovému hodnocení předsedal prof. ing. Vilém Kraus, CSc., který vína letošního ročníku Salonu vín ČR krátce zhodnotil: „Je vidět, že kvalita vín předkládaných k hodnocení Salonu se rok od roku zlepšuje, a zvlášť to je vidět letos, kdy zejména u vín z ročníku 2007 se dají vybrat vína skutečně vysoké jakosti nejen u bílých, ale i u červených“.
Účast byla rekordní
Letos degustátoři vybírali z rekordních 492 vín ze 114 vinařství. Nominovaný vinař může do soutěže přímo přihlásit pouze jedno víno, ostatní vína musí nejprve uspět na některé z nominačních soutěží. Další zajímavostí je, že vzorky k hodnocení vybírá sommelier Národního vinařského centra přímo u vinaře ve sklepě namátkovým způsobem z láhví příslušné šarže vína.
Z bílých odrůd v letošním ročníku nejvíce uspělo Chardonnay (12 vzorků), Ryzlink rýnský (9 vzorků) a Pálava (po 6 vzorcích). Z červených odrůd pak Frankovka, Dornfelder a Svatovavřinecké (po 4 vzorcích). Celkem se do nového ročníku dostalo 29 odrůd révy vinné, dva sekty a 7 vín cuvée.
Z hlediska jakostních kategorií převažují pozdní sběry (45 vzorků) a výběry z hroznů (26 vzorků). V letošním roce se do expozice Salonu vín probojovala také nová kategorie vín, a to 4 moravská zemská vína.
Nejúspěšnějšími vinařskými firmami jsou v letošním ročníku Vinselekt Michlovský a.s., Vinné sklepy Valtice a.s. a PATRIA Kobylí a.s. (6 vzorků); dále vinařství Tomáš Krist, vinařství Štěpán Maňák a Vinařství Pavlov spol. s r.o. (po 5 vzorcích). Z ročníků je nejvíce zastoupen ročník 2007 (68 vín) a ročník 2006 (23 vín).
Hodnocení letošního ročníku probíhalo v degustačním sále Národního vinařského centra. Vína se hodnotila s použitím špičkových degustačních sklenic „Grandezza“. Pomoc při servisu hodnocení tradičně zajišťovali studenti Vinařské školy z Valtic.
V loňském roce absolvovalo některý z degustačních programů v degustační expozici Salonu vín ČR ve Valticích přes deset tisíc návštěvníků. Stávající ročník (2008) bude otevřen ještě do konce ledna. Během února se začne připravovat expozice nového ročníku 2009, který se pro veřejnost otevře 28. února 2009.


Soubory ke stažení

Seznam oceněných vín titulem SALON VÍN ČR


Související obrázky

zvětšit obrázekzvětšit obrázek

Nejnovější aktuality

15.10.2020 | Akční nabídka kolekcí vín v e-shopu + dárky k objednávce
13.10.2020 | Provoz expozice Salonu vín dle nařízení vlády z 12.10.2020
09.10.2020 | Nová pravidla pro návštěvníky expozice Salonu vín od 9. 10. 2020
07.10.2020 | Knižní novinka v e-shopu
17.09.2020 | Salon vín – národní soutěž vín ČR vstupuje do 21. ročníku opět s rekordem

TIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »