09.11.2018 | NVC

Salon vín 2019 aneb jak se vybírá nejlepší víno Moravy a Čech?

zvětšit obrázek

Přípravy na 19. ročník Salonu vín – národní soutěže vín, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice, byly zahájeny. Nejlepší víno České republiky vyberou v listopadu a prosinci odborné hodnotící komise.

Budoucí Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2019 musí postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže. I díky tomu se Salon vín – národní soutěž vín soutěž těší stále rostoucímu zájmu vinařů a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín.

První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do září daného roku probíhají v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (znojemská, mikulovská, velkopavlovická, slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín.

Pro postup do 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín, tedy už celostátního kola soutěže, musí jednotlivé kategorie vín dosáhnout určitého počtu bodů:
• Kategorie A, D, E, G (vína bíla suchá a polosuchá, vína růžová a klarety, vína červená suchá a polosuchá, šumivá vína) – 80 bodů a více
• Kategorie B a F (vína bílá polosladká a vína červená polosladká) – 82 bodů a více
• Kategorie C (vína sladká) – 84 bodů a více

První kolo hodnocení proběhne ve 19. – 22. listopadu ve Valticích. Novinkou letošního ročníku je, že z 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín postupuje do 2. finálového kola hodnocení 400 nejlepších vzorků. Ještě v minulém ročníku to bylo vín jen 200.

Druhé finálové kolo, které proběhne 3. – 4. prosince rovněž ve Valticích, určí Šampiona, tedy nejlepší víno České republiky pro daný rok, vítěze jednotlivých kategorií, vítěze zlatých medailí, tedy nejlepších sto vín do degustační expozice Salon vín, a držitele stříbrných medailí (vína z druhé stovky se ziskem přes 84 bodů, do letošního roku stačilo na stříbrnou medaili jen 83 bodů).

Složení Salonu vín

Ocenění zlatou medailí Salonu vín ČR získá v druhém kole 100 vín podle těchto kritérií:

1. 80 vín celkem v kategoriích vín bílých a červených suchých a polosuchých, která budou dále vybrána podle plochy vinic v jednotlivých vinařských podoblastech (oblasti), a to:
a. 3 nejlépe hodnocených vín z vinařské oblasti Čechy
b. 14 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti znojemské
c. 21 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti mikulovské
d. 22 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti velkopavlovické
e. 20 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti slovácké
2. 11 nejvýše hodnocených vín z kategoriích bílých a červených polosladkých
3. 5 nejvýše hodnocených vín v kategorii vín sladkých
4. 2 nejvýše hodnocená vína v kategorii růžových vín a klaretů
5. 2 nejvýše hodnocená vína v kategorii sektů

Pro zaručení maximální kvality a objektivity klání provádí organizátor průběžnou kontrolu hodnocených vzorků v laboratoři tak, aby byla potvrzena správnost zařazení do kategorie a soulad deklarovaných analytických hodnot se skutečností.

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2019 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc. a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek.

Soutěž organizuje Národní vinařské centurum, o.p.s., po garancí Svazu vinařů České republiky a ve spolupráci se Střední vinařskou školou Valtice a Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity.


Tisková zpráva. Kontakt pro média:

Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel. 519 352 072, 721 414 575

Mgr. Tereza Melišová, Omnimedia, s. r. o.
E-mail: t.melisova@omnimedia.cz
Tel.: +420 774 996 628Soubory ke stažení

Informační desky (pdf)


Související obrázky

zvětšit obrázekzvětšit obrázekzvětšit obrázek

Nejnovější aktuality

01.04.2021 | Duben - měsíc Rulandského modrého
12.03.2021 | Připravujeme GRAND PRIX VINEX 2021
01.03.2021 | Představujeme certifikované zařízení vinařské turistiky
18.02.2021 | Nabídka tematických vinařských bedýnek v našem e-shopu
03.02.2021 | Upozornění ke kalendáři vinařských akcí na našem webu

TIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »