Sponzoři
DOPORUČUJEME
Vína z Moravy, vína z Čech
12.02.2014 | Salon vín

Sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2014

zvětšit obrázek

Valtice - Zástupci Národního vinařského centra odtajnili výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2014, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Milovníci vína se tak mohou těšit na vítězná vína v jednotlivých kategoriích, složení sta nejlépe hodnocených vín, kterým byl přidělen titul Salon vín České republiky, samozřejmě také absolutní Šampion soutěže a vinařství, které se bude pyšnit oceněním za nejlepší kolekci ročníku.

Absolutním Šampionem a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stalo v konkurenci 1526 přihlášených vín Ryzlink rýnský 2011 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny vítězného vína pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Jedná se o typický Ryzlink rýnský ze slovácké podoblasti, který vyniká intenzivní vůní sušených meruněk a limetky. Jeho velmi robustní a šťavnaté chuť dovedla toto víno až na vrchol naší nejprestižnější soutěže vín.

Mezi červenými víny byl nejlépe hodnocen Merlot 2012 výběr z hroznů od Ing. Františka Zapletala.

V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Chardonnay 2012 výběru z hroznů od Josefa Fridricha.

Jako nejlepší v kategorii sladkých vín zvítězil Muškát moravský 2010 výběr z bobulí společnosti ZNOVÍN ZNOJMO, a.s.

V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Sekt Volařík 2010 pěstitelský sekt Vinařství Volařík.

Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

„Vyhlášení Salonu vín je vždy pro všechny vinaře a příznivce moravských a českých vín veliký svátek. Otevírá se opět unikátní příležitost potkávat a seznamovat se s absolutní špičkou našich vín, kterou ještě umocňuje noblesní prostředí valtického zámku,“ komentoval ředitel Národního vinařského centra, ing. Pavel Krška.

O vínech v Salonu vín
V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 64 vín bílých, 34 vín červených a 2 vína šumivá.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 9 zastoupeními, dále Frankovka se 7 zastoupeními a Rulandské modré se 6 zastoupeními.

Pole jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (48) následováno 32 výběry z hroznů.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2012 s 45 víny, ročník 2011 s 43 a ročník 2009 s 6 víny. Nejstarší víno je z roku 2008.

V letošním roce byly nejúspěšnější tyto firmy: Zámecké vinařství Bzenec, s. r. o. s 9 víny; Vinné Sklepy Valtice, a. s. s 8 víny, VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s. se 7 víny a ZNOVÍN ZNOJMO, a. s., se 6 víny. Celkem se do Salonu vín ČR po třech postupových kolech probojovalo 49 vinařů a vinařských firem.

Pro detailní statistiku viz tabulky v Konečné výsledky Salon vín ČR 2014

O soutěži a Salonu vín ČR

V úvodních kolech soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a z vinařské oblasti Čechy, bylo z 1526 vzorků vybráno 761 nejlepších vín, která postoupila do prvního celostátního kola soutěže. Nejlepších 200 se následně probojovalo do 2. kola, z kterého vzešlo 100 nejlepších vín oceněných titulem Salon vín České republiky, absolutní Šampion, vítěz kategorie a titul pro nejlepší kolekci Salonu vín – národní soutěž vín 2014.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín ČR bude veřejnosti otevřen od soboty 1. března 2013 tradičně na zámku ve Valticích.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři, kteří jsou spolu s nejmodernějším počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr soutěžních vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie.

Salon vín – národní soutěž vín je také jedna z mála soutěží, které namátkově provádí chemickou analýzu souladu deklarovaných a skutečných parametrů vína. Zároveň je Salon vín – národní soutěž vín suverénně nejpřísnější soutěž v České republice. Ocenění se dočká jen cca každé sedmé víno, v letošním roce cca 13 % zúčastněných vín, což ještě podtrhuje prestiž titulu Salon vín České republiky.

Záštita

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2014 převzal po svém předchůdci prezident České republiky Miloš Zeman


Pro více informací:
Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s.
E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz
Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575

Daniel Kříž, Omnimedia s.r.o.
E-mail: d.kriz@omnimedia.cz
Tel.: +420 728 602 304Soubory ke stažení

Složení Salonu vín ČR 2014.xls


Související obrázky

zvětšit obrázekzvětšit obrázekzvětšit obrázekzvětšit obrázekzvětšit obrázek

Nejnovější aktuality

01.04.2021 | Duben - měsíc Rulandského modrého
12.03.2021 | Připravujeme GRAND PRIX VINEX 2021
01.03.2021 | Představujeme certifikované zařízení vinařské turistiky
18.02.2021 | Nabídka tematických vinařských bedýnek v našem e-shopu
03.02.2021 | Upozornění ke kalendáři vinařských akcí na našem webu

TIP: Chcete dostávat anonci nových aktualit e-mailem? Zaregistrujte se v sekci Novinky emailem »