Česká republika zopakovala účast na největším světovém vinařském veletrhu
Celkem 14 českých a moravských vinařství se pod záštitou Národního vinařského centra a za podpory Vinařského fondu letos opět vydalo na největší světový vinařský veletrh ProWein v německém Düsseldorfu. Ve dnech 10.–12. března tak měli sommelieři a obchodníci s vínem ze všech koutů světa možnost seznámit se vším, co mohou naši vinaři nabídnout.
O významu akce pro vinařský svět svědčí už samotná čísla – veletrh ProWein 2024 přilákal přibližně 47 000 návštěvníků, na které čekalo téměř 5 500 vystavovatelů z celého světa.
Novinkou v rámci letošního programu byla v neděli 10. března masterclass národní sommelierky Kláry Kollárové s názvem České klenoty střední Evropy, která byla zároveň první přednáškou veletrhu. Národní sommelierka účastníky provedla světem unikátních vín Čech a Moravy a detailně představila spektrum lokálních i mezinárodních odrůd významných pro náš vinařský region. Samozřejmostí byla ochutnávka celkem 14 vzorků (jedno víno od každého zúčastněného vinařství), které předvedly rozmanitost chutí a terroir, které najdeme pouze v České republice.
„Musím říct, že Ryzlink vlašský ročníku 2017, který poskytlo Vinařství Mikrosvín Mikulov, měl opravdu velký ohlas, takže jsme mohli mimo jiné ukázat, jak naše vína vyzrávají. Vína jsme prezentovali i v rakouském pavilonu, kde se setkali členové klubu Weinakademiker. A tak se stalo, že naše Ryzlinky vlašské byly na stejném degustačním stole jako velká vína z Rheingau nebo Wachau,“ vyzdvihla úspěchy vín České republiky na ProWein 2024 národní sommelierka Klára Kollárová.
Marketingová ředitelka Národního vinařského centra Dagmar Fialová se podělila o ohlasy na letošní novou masterclass slovy: „Radost nám udělala hojná účast na masterclass, kde i přes velmi omezené prostředky na její propagaci a zařazení na úplný začátek programu veletrhu dorazilo na 30 hostů, kteří svůj zájem potvrdili následnou návštěvou na stánku a ochutnávkou dalších vzorků od přítomných vinařů. Dostalo se nám i konkrétní zpětné vazby od návštěvnice z Německa, která Klářinu MC hodnotila jako jednu z nejzajímavějších celého programu.“
Loňská účast České republiky na ProWein byla jednou z prvních v nové sérii aktivit Národního vinařského centra na podporu exportu moravských a českých vín a na letošním veletrhu se ukázaly plody celoročních snah. Českou expozici přišlo navštívit mnoho dnes již známých tváří, se kterými Národní vinařské centrum navázalo spojení během uplynulého roku. Mezi nimi byli například novináři z Dánska (účastníci degustace našich vín v Kodani), obchodníci ze Spojených arabských emirátů (účastnící incomingové mise) a obchodníci z Japonska (účastnící incomingové mise). Nechybělo ani několik držitelů prestižního titulu Master of Wine.
Stánek České republiky v hale č. 13 (stánek E20) lákal svým moderním a originálním designem od atelieru CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, který je ve vinařském světě již proslulý a stojí například za oceňovanou budovou vinařství Lahofer v Dobšicích na Znojemsku. Stánek s motivem kruhů a válců, které jsou tolik příznačné pro vinařství samotné, se tak stal vyhledávaným bodem návštěvníků.
Každý den dopoledne a odpoledne se návštěvníci veletrhu setkali s jinou skupinou vinařů. Zastoupena byla vedle největších firem v zemi také vinařství střední a malá. Nechyběli mezi nimi vítězové a finalisté prestižních soutěží a celkově všechna vinařství spojuje proaktivní přístup na poli exportu do zahraničí. Mnozí z nich už nyní vyvážejí svá vína do celého světa.
Seznam vinařství:
- Bohemia Sekt
- Fabig
- Lahofer
- Piálek a Jäger
- Popela Perná
- THAYA
- Vinařství DVOŘÁČEK LTM
- Vinařství Mikrosvín Mikulov
- Vinařství Petr Bunža
- Vinařství Volařík
- Vinné sklepy Kutná hora
- Vitis
- VOC Mikulovsko
- Zámecké vinařství Bzenec
Novinky e-mailem
Nepromeškejte naše novinky a slevové akce! Přihlašte se k odběru novinek e-mailem.