Česká a moravská vína uspěla na ProWein 2026. Zájem trhu i kvalita kontaktů potvrzují jejich rostoucí potenciál
Česká a moravská vína se i letos představila na jednom z nejvýznamnějších světových vinařských veletrhů ProWein, který se konal od 15. do 17. března 2026 v Düsseldorfu. V konkurenci 3 400 vystavovatelů z 63 zemí oslovila národní expozice odborné publikum čítající 31 000 návštěvníků ze 105 států, kteří veletrh využívají především jako platformu pro konkrétní obchodní a distribuční rozhodnutí.
Národní stánek zaujal reprezentativním designem i strategickou polohou v hale 3, která zajistila vysokou viditelnost a plynulý přísun návštěvníků. Velmi dobře se osvědčila kombinace národní degustační zóny a přítomnosti vinařů, díky níž si hosté mohli zvolit způsob degustace podle svých preferencí a časových možností.
„ProWein dlouhodobě potvrzuje svou roli klíčové obchodní platformy. Struktura návštěvníků je velmi kvalitní a odpovídá našim exportním cílům – potkáváme zde jak nové nákupčí, tak ty, kteří se k českým vínům opakovaně vracejí,“ říká Dagmar Fialová, marketingová ředitelka Národního vinařského centra.
Letošní ročník veletrhu byl charakteristický důrazem na efektivitu obchodních jednání a moderní nástroje. Nový koncept uspořádání hal s jasnými segmenty a kratšími vzdálenostmi podpořil orientaci i obchodní setkání, zatímco online katalog vín s QR kódy umožnil návštěvníkům rychlejší a cílenější degustaci.
Z pohledu trhu se potvrdily dlouhodobé trendy i preference návštěvníků. Největší zájem byl o suchá bílá vína a lehčí červená, významnou pozornost získala šumivá vína vyráběná tradiční metodou, zejména v kategoriích brut nature, extra brut a brut. Poptávka se zároveň soustředila na lokální a středoevropské odrůdy.

„Zájem o naše šumivá vína, lokální odrůdy ale i mezinárodní stálice jako je Riesling nebo Pinot noir potvrzuje, že česká vína mají na mezinárodním trhu své místo. Důležité je, že návštěvníci se k nim vracejí a mají možnost jejich kvalitu ověřovat opakovaně, jen tak dospějeme k uzavření konkrétních obchodů,“ doplňuje Klára Kollárová, národní sommelierka.
Struktura návštěvníků odpovídala exportním cílům českého vinařství. Stánek navštěvovali především importéři, distributoři a zástupci HORECA segmentu z celého světa, kteří aktivně vyhledávají nová a méně známá vína. Významnou roli sehrály i opakované kontakty – právě kontinuita prezentace umožňuje budovat dlouhodobé obchodní vztahy a důvěru v kvalitu produkce.
ProWein 2026 zároveň potvrdil svůj posun směrem k ještě větší orientaci na obchod a efektivitu. Podle organizátorů bylo prostřednictvím digitálních nástrojů navázáno více než 72 000 kvalitních obchodních kontaktů, což podtrhuje význam veletrhu jako klíčového místa pro rozhodování v oblasti distribuce vína.
![]()

„Opakovaná účast na mezinárodních veletrzích je zásadní – obchodní vztahy se budují postupně a osobní kontakt hraje klíčovou roli. Právě kombinace odborné prezentace a dlouhodobé práce s kontakty přináší konkrétní výsledky,“ uzavírá Dagmar Fialová a připomíná minimálně dvě konkrétní zakázky z loňského ročníku, kdy palety vína ze zde osobně se prezentujícího vinařství směřovaly do Kanady a Švédska.
Účast českých a moravských vinařů na národním stánku tak znovu potvrdila, že systematická a kontinuální prezentace je klíčová pro budování povědomí o České republice jako vinařské zemi i pro rozvoj konkrétních obchodních příležitostí.
![]()

Osobně se prezentovala a na expozici se finančně podílela tato vinařství:
B\V vinařství, Fabig, Rodinné vinařství Skoupil, IWAYINI, Lahofer&Znovín Znojmo a Sedlecká vína
V degustační zóně dále figurovaly vzorky z těchto vinařství a spolků:
BOHEMIA SEKT, Zámecké vinařství Bzenec, Jindrovo vinařství, Karel Novotný, Mikrosvín Mikulov, SONBERK, Volařík, Vinné sklepy Kutná Hora, Vinařství Sv. Barbora
VOC Mikulovsko: CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, Rodinné BIO Vinařství Víno Marcinčák Mikulov, SONBERK, Volařík
VOC Modré hory: Arte Vini, Vína Herzánovi, Vít Sedláček, Víno J. Stávek, Vinařství Horák, Vinařství Turek & Šiška
VOC Znojmo: Piálek & Jäger, VINO HORT, Halkoci, Simenon, Vinařství Špalek, VÍNO VANĚK
Dunajovské kopce a jejich Spolkový Vlašák
Expozici organizovalo Národní vinařské centrum s finanční podporou Jihomoravského kraje. Za spolufinancování projektu děkujeme Vinařskému fondu.
Katalog ke stažení zde.
Pro více informací kontaktujte
Dagmar Fialová, marketingová ředitelka
Národní vinařské centrum
dagmar.fialova@vinarskecentrum.cz
Novinky e-mailem
Nepromeškejte naše novinky a slevové akce! Přihlašte se k odběru novinek e-mailem.