100 a 1 nejlepší moravské a české víno pro rok 2019

17. 1. 2019
zařazení: Salon vín

Salon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2019. Díky rovnosti bodů při finálovém hodnocení se však prestižním titulem může pochlubit celkem 101 vín, která uspěla v konkurenci 2199 vín. Od soboty 2. února budou tato vína po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

V kolekci samozřejmě nechybí ani letošní absolutní Šampion – Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Slavnostní vyhlášení všech držitelů prestižního titulu „Zlatá medaile Salonu vín ČR 2019“, a tedy i složení degustační expozice, vítězů jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce bude pro vinaře a pozvané hosty 1. února ve Valticích. Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií: • Nejvyšší ocenění, tedy titul Šampiona a vítězství v kategorii bílých suchých a polosuchých vín bylo uděleno vínu Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. • V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Pálavu, výběr z hroznů 2017 z vinařství Hanzel s.r.o. • Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín porota ocenila Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2017 z Vinařství U Kapličky s.r.o. • V kategorii růžových vín a klaretů uspělo Rulandské modré rosé, výběr z hroznů 2017 z vinařství Štěpán Maňák. • Nejlepším vínem mezi červenými suchými a polosuchými se stalo Rulandské modré, výběr z hroznů 2015 z vinařství Jiří Radocha. • V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění vysloužilo víno Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno s.o. 2013 ze společnosti BOHEMIA SEKT s.r.o. • Cenu za nejlepší kolekci vín získala společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a.s. „Při hodnocení letošního ročníku jsme poprvé umožnili finálovou účast dvojnásobnému počtu vín oproti předchozím létům, tedy 400 nejlepším vínům z předchozích kol soutěže. Větší počet prvotřídních vín ve finále ještě zvýšil odbornou úroveň posuzování vín v soutěži a s tím o kvalitu vín hodných prestižního ocenění ‚Zlatá medaile Salonu vín‘,“ komentuje letošní novinku Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které soutěž organizuje a dodává: „Každoročně obliba i návštěvnost expozice Salonu vín roste, což je zavazující, a proto i my organizátoři stále hledáme cesty, jak v tisících moravských a českých vín najít vždy ta objektivně nejlepší.“

O vínech v Salonu vín

V expozici Salonu vín budou stále prezentována vína oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR. V poměrném zastoupení bylo do kolekce vybráno 71 bílých vín, z nichž 43 bylo suchých, 15 polosuchých, 9 polosladkých a 4 sladká. Dále 26 červených vín, z nichž bylo 25 suchých a jedno sladké. Počet doplňují 2 růžová vína, jedno suché a jedno polosladké a také 2 jakostní šumivá vína. Nejvíce zastoupenou vinařskou podoblastí byly podoblast mikulovská a velkopavlovická s 27, slovácká s 22 a znojemská s 20 víny. Vinařská oblast Čechy je v letošním ročníku Salonu vín zastoupena 3 víny z mělnické podoblasti. 2 jakostní šumivá vína byla bez určení podoblasti. Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 21 zastoupeními, dále Ryzlink vlašský s 10, Rulandské modré s 8, Sauvignon a Rulandské bílé se 6 a Frankovka a Veltlínské zelené s 5 zastoupeními. Nejčastěji se v letošním Salonu vín setkáme s ročníkem 2017 se 45 víny, dále ročníkem 2015 s 34 víny a ročníkem 2016 se 17 víny. Nejstarší víno v letošním Salonu vín je z roku 2009. Vinařství s největším počtem úspěšných vín je VINSELEKT MICHLOVSKÝ a.s. s 10 víny.

O soutěži a Salonu vín ČR

Do úvodních kol soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech Velkopavlovické, Mikulovské, Slovácké a Znojemské a z vinařské oblasti Čechy, se přihlásilo rekordních 2199 vín. Z těchto vín postoupilo 1231 do prvního celostátního kola soutěže. Do druhého – finálového kola postoupilo 398 finalistů ze 112 vinařství, ze kterých porotci vybrali 101 nejlepších vín České republiky, která obdržela titul „Zlatá medaile Salonu vín ČR 2019“. Ostatní vína ve finálové čtyřstovce obdržela stříbrnou medaili za předpokladu bodového hodnocení min. 84 bod. Celkový počet ocenění je limitován na 30% z počtu vín přihlášených do prvního kola. Porota zároveň vybrala absolutního Šampiona soutěže, vítěze kategorií a nejlepší kolekci.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři – držitelé mezinárodních degustačních zkoušek dle standardů ISO, kteří jsou spolu s moderním počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech. Zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína. Salon vín – národní soutěž vín je také jedna z mála soutěží, které systémově provádí kontrolní chemickou analýzu souladu deklarovaných a skutečných parametrů vína. Zároveň je Salon vín – národní soutěž vín suverénně nejpřísnější soutěž v České republice. Salon vín je také držitelem titulu Champion TOP vinařský cíl ČR a každoročně některý z jeho degustačních programů absolvuje přes 22 000 návštěvníků. Zřizovatelem je Národní vinařské centrum, o.p.s. Otevírací doba: pondělí: zavřeno, úterý–čtvrtek: 9:30–17:00, pátek–sobota: 10:30–18:00, neděle (červen–září): 10:30–17:00. Otevřeno je celoročně kromě ledna, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku.

> Struktura degustačních programů pro rok 2019

Tradice a význam soutěže

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s., a jako jediná soutěž vín u nás má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Ročník 2019 je již 19. ročníkem.

Záštita

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2019 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc. a hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek. Tisková zpráva. Pro více informací: Ing. Pavel Krška, Národní vinařské centrum, o.p.s. E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz Tel.: +420 519 352 072, +420 721 414 575 Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, o.p.s. E-mail: marek.babisz@vinarskecentrum.cz Tel.: +420 602 470 262 Mgr. Tereza Melišová, Omnimedia s.r.o. E-mail: t.melisova@omnimedia.cz Tel.: +420 774 996 628

Soubory ke stažení

Generální partner

partner logo

Hlavní partneři

partner logo partner logo
partner logo
partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Oficiální voda

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner