100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2021

5. 1. 2021
zařazení: Salon vín

Salon vín České republiky představuje kolekci sta nejlepších moravských a českých vín pro rok 2021. Ta v konkurenci více než 2500 vín uspěla v největší a nejvyšší soutěži vín v České republice. Po celý letošní rok budou tato vína prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. Termín otevření ročníku 2021 bude samozrejmě záviset na aktuálních protiepidemických opatření vlády (režim PES3)

Více než dvacetiletá tradice, setrvale rostoucí počet přihlášených vín, unikátní trojkolový systém hodnocení, výběr proškolených degustátorů a profesionální chemické analýzy hodnocených vín jednoznačně činí ze Salonu vín – národní soutěže vín nejprestižnější soutěž vín v České republice a jednoznačnou garanci zcela výjimečné kvality vyhlášených vín. „Neustále rostoucí zájem o soutěž ze strany našich vinařů dokazuje fakt, že v loňském roce, komplikovaném pandemií Covid-19, jsme měli opět rekordní počet přihlášených vzorků,“ sdělil Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra a dodal: „Epidemie, resp. protiepidemická opatření ovlivnila i průběh soutěže, která tak přišla o svůj kulturní a společenský rozměr, ale samotné hodnocení zkušenými degustátory mohlo i přes platná opatření proběhnout na maximální profesionální úrovni.“

Na vlastní soutěž navazuje od února celoroční degustační expozice těchto nejlepších sta vín. Zde je možné prostřednictvím několika typů degustačních programů, včetně tzv. „volné degustace“, programů řízených sommelierem a individuální degustace z prezentačního automatu, ochutnat nejlepší vína pro daný rok. Letošní otevření expozice pro veřejnost bude závislé na vývoji situace a vládních omezení. Odborní degustátoři z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů rozhodli také o vítězích jednotlivých kategorií:

Šampion, vítězové kategorií, nejlepší kolekce

Šampion soutěže a vítěz kategorie A (bílá vína suchá a polosuchá do 12 g/l zb. cukru)

• Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 - THAYA vinařství, Hnanice

Vítěz kategorie B (nad 12 – 45 g/l zb. cukru)

• Ryzlink vlašský, výběr z hroznů, 2017 – Ing. Miroslav Volařík, Mikulov

Vítěz kategorie C (nad 45 g/l zb. cukru)

• Ryzlink vlašský, výběr z cibéb, 2017 – Kamil Prokeš vinařství, Velké Němčice

Vítěz kategorie D – vína růžová a klarety (0 – 45 g/l zb. cukru)

• Cabernet Sauvignon rosé, pozdní sběr, 2019 – Střední vinařská škola, Valtice

Vítěz kategorie E – vína červená suchá (do 4 g/l zb. cukru)

• Rulandské modré, výběr z hroznů, 2015 – Šlechtitelská stanice vinařská, Velké Pavlovice

Vítěz kategorie G – jakostní šumivé víno stanovené oblasti (sekt)

• Louis Girardot brut, jakostní šumivé víno, 2015 – BOHEMIA SEKT, Starý Plzenec

Cenu za nejlepší kolekci vín získala společnost Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

„Kvalita letošních vín je velmi vyrovnaná a na vysoké úrovni. Aby víno postoupilo do Salonu vín, bylo potřeba téměř 87 bodů, což je nejvyšší minimální bodové hodnocení v 21leté historii soutěže,“ upřesnil Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra a Salonu vín a dodal: „Výběr Šampiona byl oproti minulým letům jednoznačný, kdy 7 degustátorů z 9 dalo vítězné víno na stupně vítězů, a tak zvítězilo zcela přesvědčivě.“ V kolekci 100 vín se zlatou medailí Salonu vín 2021 je 52 vinařů a celkem 22 odrůd vín.

Největší zastoupení vín má Zámecké vinařství Bzenec (10 vín), které patří historicky k nejúspěšnějším v této soutěži. Následují vinařství Vinselekt Michlovský (7), Mikrosvín Mikulov (6) a Volařík (5). Nejvíce zastoupenými odrůdami jsou pak Ryzlink rýnský (13) a vlašský (11). Shodně po 7 vzorcích pak mají odrůdy Chardonnay, Merlot, Rulandské modré a Veltlínské zelené.

Vinařská oblast Morava/Mikulovská - 30 Morava/Velkopavlovická - 24 Morava/Slovácká - 23 Morava/Znojemská - 18 Čechy/Mělnická - 3 Morava/bez podoblasti- 2

Jakostní zařazení Pozdní sběr - 45 Výběr z hroznů - 37 VOC Znojmo - 3 Výběr z cibéb - 3 České zemské víno - 2 Jakostní šumivé víno s.o. - 2 Moravské zemské víno - 2 Výběr z bobulí - 2 Jakostní víno odrůdové - 1 Slámové víno - 1 VOC Bzenec - 1 VOC Mikulovsko - 1
Dle původu vína (obcí) - prvních 5 Perná - 8 Vracov - 6 Velké Bílovice - 5 Čejkovice - 4 Valtice - 4 Jedná se již o 21. ročník Salonu vín.

Soutěž se v průběhu let vyvíjela, až se ustálila na trojkolovém systému hodnocení. První fáze hodnocení probíhá obvykle od června do srpna (letos výjimečně vše během srpna) v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy. Jde o nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín. Následovalo 1., už celostátní kolo Salonu vín – národní soutěže a celá soutěž vyvrcholila 2. finálovým kolem a výběrem absolutních vítězů. Šampion a každý držitel titulu Zlatá medaile Salon vín 2021 tak musel postupně projít třemi koly profesionálního hodnocení držiteli mezinárodních degustačních zkoušek dle evropských ISO norem, což zaručuje objektivitu a vysokou úroveň celé soutěže.

I díky tomu je Salon vín – národní soutěž vín výkladní skříní českého a moravského vinařství a titul Šampiona je nejvyšší dosažitelnou metou pro víno v České republice. Prestižní ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín jsou pak nezpochybnitelnou garancí nejvyšší možné kvality vín. Kromě 100 nejlepších vín oceněných dle statutu Zlatou medailí Salonu vín ČR 2021 udělila komise také stříbrné medaile (u vín, která postoupila do druhého kola hodnocení a získala min. 84 bodů). Celkový počet udělených medailí je limitován na max. 30 % z počtu vín přihlášených do prvního kola.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a má oficiální garanci profesní svazové organizace – Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2021 převzal prezident České republiky Ing. Miloš Zeman, ministr zemědělství Ing. Miroslav Toman, CSc. a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.

Kompletní seznam vín oceněných stříbrnou a zlatou medailí najdete v příloze.

Zároveň byla vyhlášená nejlepší vína a vinařství v návštěvnickém hlasování degustační expozice ročníku 2020:

Vína: 1-2. Pálava - výběr z hroznů - 2018 - Morava/Mikulovská/U Božích muk, Výrobce: Vinařství Garčic 1-2. Tramín červený - výběr z cibéb - 2017/Morava/Znojemská/Strachotice - Dívčí vrch, Výrobce: ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. 3. Cabernet Dorsa barrique - moravské zemské víno - 2018 - Morava/Slovácká/Hovorany/Hovoransko, Výrobce: Ing. Lukáš Fasora - Vinařství Fasora a synové

Vinařství: 1. ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. - Šatov 2. Zámecké vinařství Bzenec s.r.o. - Bzenec 3. Maňák Štěpán - Žádovice

Tisková zpráva. Kontakt pro média: Ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra E-mail: pavel.krska@vinarskecentrum.cz Tel. 519 352 072, 721 414 575 Jiří Bažant, Omnimedia, s. r. o. E-mail: j.bazant@omnimedia.cz Tel.: 606 282 673

Soubory ke stažení

Fotogalerie ke článku

Generální partner

partner logo

Hlavní partneři

partner logo partner logo
partner logo
partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Oficiální voda

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner

partner logo

Mediální partner